Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2012. Szeptember 14. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Uniós helyzetértékelő: válság és demokrácia a középpontban

Uniós helyzetértékelő: válság és demokrácia a középpontban

Vegyesen fogadták a képviselők José Manuel Barroso bizottsági elnök elképzeléseit az EU jövőjéről.

Miközben nagy általánosságban támogatták az erősebb EU megteremtését, több figyelmet szentelnének a szociális kérdéseknek, és ambiciózusabb föderációra vonatkozó elképzeléseket sürgettek. A főbb frakciók a befektetéseket és növekedést elősegítő erős uniós költségvetés mellett érveltek, a középtől jobbra elhelyezkedő frakciók viszont a kevesebb EU-ban látják a megoldást.

A négyórás vita José-Manuel Barroso felszólalásával indult, amely elsősorban a gazdasági válságra és a demokráciára összpontosított. Barroso szerint elérkezett az idő, hogy az európai országok szembenézzenek azzal a ténnyel, hogy egyedül nem tudják megoldani az előttük álló problémákat. Az Európai Bizottság elnöke egy politikai unióra épülő mélyebb gazdasági unió tervét vázolta fel, amelyet a nemzetállamok föderációjaként képzel el.

Új EU születhet a válságból

A képviselői felszólalásokban központi téma volt a válság hatása az EU jövőjére, valamint az EU és a polgárok közötti kapcsolat.

Barroso nemzetállamokra épülő föderációs tervét Guy Verhofstadt liberális és Daniel Cohn-Bendit zöldpárti frakcióvezető is kritizálta. 'Ez a föderáció már létezik és Európai Tanácsnak hívják. A polgárokra épülő Unió kell' - mondta Verhofstadt. Cohn-Bendit szerint a cél egy európai nyilvánosság megteremtése kell, hogy legyen.

Joseph Daul néppárti frakcióvezető is hangsúlyozta a polgárok megszólításának fontosságát. 'A legfontosabb feladatunk, hogy meggyőzzük a polgárokat, még akkor is, ha ez nem lesz könnyű', mondta.

Barroso válaszában kifejtette, hogy az Európai Bizottság az európai politikai pártokra vonatkozó jogszabályra tett ma javaslatot. A cél, hogy az európai demokrácia kiegészítse a nemzeti demokráciákat. Itt az ideje, hogy valódi nemzetek feletti politikai pártok jöjjenek létre, amelyek kiállnak az EU-ért - tette hozzá. Barroso arra kérte a pártokat, hogy tegyenek majd javaslatot arra, hogy ki legyen az Európai Bizottság következő elnöke.
Szociális biztosítékok és növekedés

A képviselők emlékeztették Barrosót arra, hogy a válság ellenére meg kell őrizni a szociális Európát.

A kiadáscsökkentés alternatívája a befektetés, mondta Hannes Swoboda szocialista frakcióvezető, egy szociális paktum kidolgozását sürgetve. 'A szociális Európa nélkül a szocialista frakció nem tudja támogatni a Bizottságot' - mondta.

'Az emberek szolidaritásra vágynak. Először ezzel kell foglalkozni, mielőtt a jövő kérdéseire koncentrálnánk. Elfogadhatatlan, hogy a büntetés kultúráját erőltetjük'- figyelmeztetett Gabriele Zimmer baloldali frakcióvezető.

Barroso kiállt a jelenlegi fájdalmas, de szükséges reformok mellett ugyanakkor fontosnak nevezte az európai szociális dimenzió megteremtését.

Az uniós költségvetéssel kapcsolatban a képviselők és Barroso egyetértettek abban, hogy ez lehet a befektetés és növekedés első számú motorja. A képviselők ezért szorgalmazzák, hogy biztosítsák az ehhez szükséges forrásokat. Barroso szerint a csökkentett uniós költségvetésen maguk a tagállamok veszíthetnek majd.

Kevesebb, nem több Európa

Az EFD és a konzervatív-reformer frakció kritikus volt Barrosóval szemben. 'Ugyanazt a megfáradt hozzáállást látjuk: több Európa jobb Európa helyett' - mondta Martin Callanan, a konzervatív-reformer frakció vezetője. Nigel Farage, az EFD frakcióvezetője Barroso terveit 'lopakodó eurodiktatúrának' nevezte.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik

2024. Május 14. 08:14, kedd | Külföld

Eurobarométer: a fiatalok 64 százaléka szavazni kíván a közelgő európai parlamenti választásokon

Az európai fiatalok 64 százaléka szavazni kíván a június 6. és 9. közötti európai parlamenti választásokon, a megkérdezett fiatalok 38 százalékának véleménye szerint a szavazás a leghatékonyabb módszer a véleménynyilvánításra

2024. Május 11. 07:00, szombat | Külföld

Az Egyesült Államok újabb 400 millió dollár értékű hadifelszerelést küld Ukrajnába az orosz offenzíva elleni védekezéshez

Az Egyesült Államok 400 millió dollár (mintegy 170 milliárd forint) értékű újabb fegyverszállítmányt és katonai felszerelést küld az ukrán hadsereg számára, közvetlenül a hadszíntérre.