Városlista
2024. május 2, csütörtök - Zsigmond

Hírek

2013. Március 14. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Tündérmese után rémálom - szakad a forint

Tündérmese után rémálom - szakad a forint

Az új jegybanki vezetés, az alkotmány módosítása és az azt kísérő nemzetközi felháborodás, illetve Orbán Viktor tegnapi beszéde a vállalkozói devizahitelek forintosításáról egyértelműen forintgyengítő hírek voltak. Miután a hazai deviza áttörte az euróval szembeni 306-os szintet, az elemzők szerint akár a további drasztikus gyengülés előtt is megnyílt a tér.

A CIB anyabankja, az Intesa Sanpaolo vezére rémálomnak nevezte a magyar befektetési környezetet, a CIB a magyar jelenlét leépítését tervezi. Faramuci módon a tegnapi jó inflációs adat is a gyengülés mellett hatott. Az a tény ugyanis, hogy a fogyasztói árszínvonal 7 éve nem emelkedett ilyen kis mértékben mint februárban, sokak szerint arra buzdíthatja a Matolcsy György vezette jegybankot, hogy az eddiginél nagyobb tempóban vágja az alapkamatot.

A forintnak tehát továbbra sem kedveznek a hazai hírek, úgy mint például a rezsicsökkentésről, a kis-és közepes vállalkozások devizahitel átváltásáról, és a jegybank vezetését érintő átalakításról szóló hírek.Orbán Viktor miniszterelnök idén már mindenképpen gazdasági növekedést vár. Szerinte szükség van a jelenleginél jóval alacsonyabb vállalati hitelkamatokra, de közölte azt is, hogy még az első félévben olyan program indul, ami forintosítja a kkv-k devizahiteleit. Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján úgy vélte, a vállalkozások problémáinak sarkalatos kérdése a hitelezés, ezért annak az átalakítása az egyik legfontosabb kérdés az ország számára.

A Magyar Bankszövetség egyelőre nem kommentálja Orbán Viktor bejelentését a kis- és középvállalkozások devizahiteleinek átváltásáról. Közben Török Bálint, a Buda-Cash elemzője azt mondta a szándék logikus, de a megvalósításnál súlyos kérdések merülnek fel, és egyelőre nem ismertek a részletek. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy a kkv-k hitelállományának átváltása még nagyobb hatással lehet az árfolyamokra, beleértve a forintot.Az elemző úgy véli, piaci alapon nem érné meg lecserélni a devizahitelt, főként mert jelenleg gyengül a forint. Ha nem piaci alapon váltják forintra a hiteleket, akkor felmerül a kérdés, hogy ki állja ennek költségét. Török Bálint szerint itt felmerülhet a Magyar Nemzeti Bank szerepvállalása, vagy pedig az, hogy a jegybank megosztva állja a költségeket a finanszírozó bankokkal. Közben Orbán Viktor megadóztatná a luxuscikkeket. A miniszterelnök a fentiek mellett ugyanis azt is elmondta, hogy 35 százalékos teherrel sújtana egyes termékeket, szolgáltatásokat, de ebben valószínűleg vita lenne a nemzetközi szervezetekkel.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.

2024. Május 02. 09:12, csütörtök | Belföld

Több mint 3000 család igényelt már csok pluszt

Meghaladta a háromezret a csok plusz igénylések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára csütörtökön az index.hu-nak adott interjújában.

2024. Május 02. 06:47, csütörtök | Belföld

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Az idei évre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány, míg a jövőre 4,1 százalékkal