Hírek
2025. Február 06. 07:45, csütörtök |
Életmód
Forrás: MTI
Több mint egymillió repülőgéppel rekordot döntött a forgalom Magyarország légterében tavaly
A HungaroControl 2024-ben rekordforgalmat regisztrált Magyarország légterében 1 millió 143 ezer 937 repülőgéppel, amelyeknek csaknem 84 százalékát az átrepülő járművek tették ki
- közölte a hazai légiforgalmi szolgáltató szerdán az MTI-vel.
Felidézték, hogy a HungaroControl napra pontosan tíz éve, Európában elsőként törölte el a teljes magyar légtérben a légi útvonalhálózatot és vezette be a repülőgépek korlátozások nélküli szabad légtérhasználatát. Az úgynevezett Hungarian Free Route (HUFRA) rendszer lényege, hogy Magyarország légterében a ki- és belépőpontok között a lehető legrövidebb egyeneseken közlekedhetnek a repülőgépek.
Ennek köszönhetően 2015 óta 15 millió kilométerrel csökkent az országon átrepülő járatok útvonala, ami a légitársaságok számára minimum 33 millió dollár értékű üzemanyag-megtakarítást eredményezett, valamint 180 millió kilogrammal kevesebb szén-dioxid került a globális légtérbe - írták.
Arra is emlékeztettek, hogy az Európai Bizottság rendelete a szabad légtérhasználatot csak 2022-től tette kötelezővé az egész kontinensen, így Magyarország jóval a határidő előtt teljesítette ezt a kötelezettséget.
A több mint 800 embert foglalkoztató HungaroControl Zrt. állami tulajdonú vállalatként légiforgalmi szolgáltatásokat nyújt a magyar légtérben, illetve a NATO felkérése alapján a Koszovó feletti magas légtérben is. A társaság tevékenységi körébe tartozik a légiforgalmi szakszemélyzet képzése, emellett légi navigációs kutatás-fejlesztéssel is foglalkozik. Egyedüli részvényese az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., közvetett tulajdonosi joggyakorlója a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. nettó árbevétele 2023-ban 58,402 milliárd forint, egy évvel korábban pedig 51,666 milliárd forint volt. A társaság 2023-ban 15,314 milliárd forint nyereséggel zárt, 2022-ben 11,700 milliárd forint volt az adózott eredménye.
Fotó: Flightradar
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 07. 07:54, szerda | Életmód
Idén is balatoni termelők nyerték a Magyar Bor Nagydíjat
2026. Január 07. 07:52, szerda | Életmód
NKFH: 13 csecsemőtápszer visszahívását kezdeményezte a Nestlé mikrobiológiai nem megfelelőség miatt
2026. Január 07. 07:51, szerda | Életmód
Meghalt Tarr Béla
Életének hetvenegyedik évében, kedden meghalt Tarr Béla Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, többek közt a Sátántangó és a Werckmeister harmóniák című filmek alkotója
2026. Január 06. 07:22, kedd | Életmód
Az énekes rigó az év madara 2026-ban
Az énekes rigó lett az év madara 2026-ban a lakossági internetes szavazás eredményeképpen - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn az MTI-vel.
