Hírek
2015. Január 27. 06:00, kedd |
Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu
Táppénz jogosultság munkáltató megszűnés esetén?

Megszűnik-e a táppénzre jogosultság, - ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik a keresőképtelenség ideje alatt? Erre is válaszol az onlinejogsebesz.hu! Ne feledje, joga van kérdezni!
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Megszűnik-e a táppénzre jogosultság, - ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnik a keresőképtelenség ideje alatt? - illetve ha a munkaszerződésben kikötött próbaidő letelte előtt a munkavállaló keresőképtelenné válik és a munkáltató azonnali hatállyal felmond? Köszönöm.
2014. 11. 17.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A keresőképtelenség esetén Önt illető táppénzről a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) rendelkezik, amelynek hatályos szövege szerint:
1.) 6. § (1) bekezdés „A Tbj. szerint biztosított személy valamennyi, e törvényben szabályozott ellátásra jogosult.” A „Tbj.” rövidítés a társadalombiztosítási ellátásra és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény hivatalos rövidítése.
2.) 43. § (1) bekezdés: Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik és a Tbj-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. (3) bekezdés: Keresőképtelen
a.) aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni
A biztosítási jogviszony megszűnését követő keresőképtelenség esetén járó ún. passzív táppénz megszűnt. Ha Ön munkaviszonya megszűnik – e szempontból másodlagos, hogy hogyan, a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével, vagy más módon -, akkor a táppénzre való jogosultsága a munkaviszonya utolsó napjáig tart. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a munkáltató a 2012. évi I. törvény (Munka Törvénykönyve/Mt.) 79. § (1) bekezdés a.) pontja szerint azonnali hatállyal próbaidő alatt szünteti meg a munkaviszonyát.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Volein István ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 05. 07:59, péntek | Belföld
Szijjártó Péter elutasította lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski újabb bírálatát
A magyar külügyminiszter szerint nem \"játszik más csapatban\"!
2025. Szeptember 04. 07:45, csütörtök | Belföld
Lázár János: aki a közutat versenyzésre használja, az a többi közlekedő életére tör
2025. Szeptember 04. 07:38, csütörtök | Belföld
A kínai győzelem napján vett részt Szijjártó Péter
Magyarország egy olyan ország, amely nem a világ blokkosodásában, hanem egy globális együttműködésben érdekelt - mondta a külügyminiszter.
2025. Szeptember 03. 07:18, szerda | Belföld
Panyi Miklós: több ezer ügyfél jelentkezett egy nap alatt a fix 3 százalékos hitelre
A fix 3 százalékos hitel iránti érdeklődés óriási, a bankoknál egy nap alatt több ezer ügyfél jelentkezett - közölte a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára kedden a Facebook-oldalán.