Hírek
2011. Október 29. 07:41, szombat |
Belföld
Forrás: OrintPress
Sikeres volt a hazai fehér gólyák költése az idei évben
Az idei év minden korábbinál jobb költési eredményeket hozott a hazai fehér gólya állományban – derül ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Monitoring Központjának adataiból.
Az átlagos fészkenkénti fiókaszám a sikeresen költőpároknál elérte a 3,45 egyedet, az összes fészkelő párra nézve pedig a 3,1-et. Ez a szám egy átlagos évben 2,5, tavaly 1,65 volt. A 2011-es év sikerének legvalószínűbb oka - a madarakra nézve - kedvező időjárás volt. A május-júniusi időszakban, amikor a kikelő és cseperedő fiókák a legérzékenyebbek, nem volt esőzéssel együtt járó hirtelen és tartós lehűlés, és később is csak ritkán fordultak elő olyan viharok, melyek kárt tehettek volna a fészekaljakban.
Míg egy átlagos évben 2-3 olyan fészekaljjal találkozhatunk, amelyből 6 fióka repül ki, az idén 15 ilyenről volt tudomásuk az MME szakembereinek. 5 kirepülő fiókáról, melyekből gyenge években 30-50, az átlagnál jobb években 100-150 fordul elő, 2011-ben már 350 adat került be a Monitoring Központ adatbázisába. A hazai költőállomány nagysága az elmúlt 40 évet tekintve stabil, a hosszú távú vonulókra jellemző ingadozásokkal 4-6 ezer párra tehető. Ehhez a stabilitáshoz mindenképpen szükség van a hasonlóan jó évekre, melyek tompíthatják a rossz évek során – mint amilyen a tavalyi is volt – valamint a vonulás és telelés idején jelentkező negatív hatásokat. Az eddig feldolgozott adatok alapján a 2011. évi fészkelő állományt 5.800 párra becsüli az MME.
Folyamatosan érkeznek az adatok a civil szervezet Madárgyűrűzési Központjába is. Az eddig beérkezett jelentések szerint 1.021 fehér gólyát gyűrűztek az idén Magyarországon, ebből 958 madarat távcsővel is leolvasható módon. Közel száz egyedet nem fészekben, hanem különböző repatriáló telepeken jelöltek elengedés előtt. Eddig 48 madár került meg elpusztulva vagy sérülten, a legtöbb esetben (31) áramütés következtében. 24 madarat a jelölőgyűrűje alapján egészségesen sikerült azonosítani, közülük nyolcat már a vonulásuk során Izrael területén, a többit még itthon a fészek 0-100 km-es körzetében. A fehér gólyák mellett a fekete gólyák, a kanalasgémek, a rétisasok, a parlagi sasok, a vörös vércsék, a kék vércsék, az erdei fülesbaglyok és a szalakóták is átlagon felül „teljesítettek”.
A fehér gólyák állományfelmérésébe bárki bekapcsolódhat a www.golya.mme.hu oldalon, vagy leolvasásait jelezheti a ringers@mme.hu címen.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 25. 11:00, szombat | Belföld
Vitézy Dávid: jövőre korszerű IC-motorvonatok állnak forgalomba a GYSEV-nél
Jövőre a GYSEV-nél 11 korszerű IC-motorvonat áll forgalomba a Budapest-Győr-Szombathely és a Budapest-Győr-Sopron vonalon - írta a közösségi oldalán pénteken a közlekedési és beruházási miniszter.
2026. Július 25. 09:38, szombat | Belföld
Gajdos László átfogó vizsgálatot rendelt el a hatvanpusztai telepen az állattartási szabályok betartása ügyében
Az élő környezetért felelős miniszter átfogó vizsgálatot rendelt el a Bicske és Hatvanpuszta közötti telepen tartott zebráknál az állattartási körülmények és a szabályok betartása ügyében.
2026. Július 25. 09:37, szombat | Belföld
Kapitány István: a Suzuki 76 milliárdos fejlesztésre készül Esztergomban
A Suzuki 76 milliárd forintos fejlesztésre készül esztergomi gyárában, a beruházás az elektromos járművek és akkumulátorcsomagok gyártását is érinti - közölte a gazdasági és energetikai miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
2026. Július 25. 07:00, szombat | Belföld
Semjén Zsolt: a KDNP akkor a legértékesebb, ha saját arcélét mutatja
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) akkor a legértékesebb, ha saját arcélét mutatja és minden verzióra készen áll - mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke pénteken Tusnádfürdőn újságíróknak.
