Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2014. Június 29. 19:51, vasárnap | Helyi önkormányzati
Forrás: Elek András-sajtóreferens

Rostás János sírjánál emlékezett az Emlékpont a kuláküldözés áldozataira

Rostás János sírjánál emlékezett az Emlékpont a kuláküldözés áldozataira

Az Emlékpont munkatársai koszorúzással emlékeztek ma délelőtt a közelmúltban elhunyt Rostás János, Székkutas díszpolgára, a Fehér Gárda ellenállási mozgalom tagjának sírjánál a kuláküldözés áldozatainak emléknapja alkalmából.

A Magyar Országgyűlés a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdák emléknapjává nyilvánította június 29-ét, Péter-Pál napját, amely a hagyomány szerint a betakarítás kezdete, „a parasztság ünnepe”. Határozatában az Országgyűlés elítéli a kommunista diktatúra idején a magyar parasztsággal szemben tanúsított kegyetlen üldöztetést és megkülönböztetést. A magyar agrártársadalom elleni kommunista hadjárat célkeresztjébe szovjet mintának megfelelően a „kulák” került. A Rákosi-, majd a Kádár rendszer is (!) minden eszközzel arra törekedett, hogy lerombolja a hagyományos vidéki életformát, és a parasztokat földjeik elhagyására kényszerítse. A kuláknak bélyegzetteket különadókkal, megemelt beszolgáltatási kötelezettséggel, állandó pszichés és fizikai terrorral sanyargatták. Nyilvános fenyítésekkel, verésekkel, munkaszolgálattal, kitelepítéssel, vagyonelkobzással, hatósági eljárások ezreivel, koholt vádak alapján indított perek százaival, súlyos börtönbüntetésekkel és kivégzésekkel akarták megtörni az embereket.

A Vásárhely környéki gazdatársadalom azonban szervezkedni kezdett a megalázottság és a terror ellen. Rostás János családját 1948-ban helyezték kuláklistára, minden ingó és ingatatlan vagyonukat elkobozták. A vásárhelyi Puszta népe egy emberként lépett be a Fehér Gárda Ellenállási Mozgalomba, melynek Rostás János is tagjává vált. A kommunista diktatúrával szembenállókra "vasököllel" sújtott le a politikai rendőrség: két vezetőjüket kivégezték, a tagokat súlyos börtönbüntetésekre ítélték, másokat internáltak vagy kényszermunkára hurcoltak el. Az alig 20 éves Rostás János életfogytiglanit kapott. A vele készült interjújában elmondta, hogy az ítéletet követően hálát adott Istennek, hogy életben maradhatott. A börtönből tíz év múlva szabadult, de még évekig rendőri felügyelet alatt állt, és egészen a kommunizmus bukásáig megfigyelték az állambiztonság szervei.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 09:59, péntek | PR

Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára

még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni

2024. November 22. 08:10, péntek | Bulvár

A Szabó Balázs Bandája új lemezével indul turnéra

Turnéra indul új lemezével a Szabó Balázs Bandája. A Keringés című stúdióalbumot egy tízállomásos koncertsorozaton népszerűsíti a zenekar, ennek második és kiemelt állomása november 30-án a fővárosi Dürer Kert.

2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök

2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld

Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.