Városlista
2026. április 18, szombat - Andrea

Hírek

2019. Június 24. 15:28, hétfő | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

Röplapnyomtatás, enteriőr-fotózás és tűzugrás

Röplapnyomtatás, enteriőr-fotózás és tűzugrás

Színes múzeumi élménysorozat a legrövidebb éjszakán

Szombaton a Tornyai János Múzeum megrendezte a Múzeumok Éjszakáját Hódmezővásárhelyen. A Dr. Rapcsák András utcai közgyűjtemény mellett az Alföldi Galériában, az Emlékpontban és a népművészeti tájházban is várták a látogatókat, s a belváros két temploma is csatlakozott a rendezvényhez.

A századelő Párizsa elevenedett meg a Tornyai János Múzeum bejáratánál, ahol a látogatók maguk is készíthettek festményt a múzeum névadójának stílusában, míg a százötven éve született Tornyai János festőművésznek a nőkhöz fűződő viszonyáról Nagy Imre művészettörténész, a Gyönyörködő lélekkel festeni című, Tornyai több száz alkotását felvonultató tárlat kurátora tartott előadást.

Az Alföldi Galériában Tornyai Juss című festménye előtt állították fel a műalkotáson ábrázolt enteriőrt, amelybe bárki beülhetett korabeli ruházatban, s a vállalkozó látogatókról Kis Lajos fotóművész készített felvételeket Plohn József eredeti fényképezőgépével. A Plohn műterem 75 évét bemutató kiállításon a tárlat kurátora, Bernátsky Ferenc kalauzolta a látogatókat, míg Képiró Ágnes művészettörténész Kass János grafikáinak világába vezette be az érdeklődőket.

Az Emlékpontban az első magyar proletárdiktatúra plakátjait felvonultató tárlatot Marosvári Attila, a kiállítás kurátora mutatta be a látogatóknak, míg Nagy Gyöngyi, a közgyűjtemény történésze a Hódmezővásárhely 1919-es román megszállására emlékező kamaratárlat ismertetése mellett az ötvenes években röpcédulákat készítő (békés)sámsoni fiúk életéről is tartott tárlatvezetést. A vállalkozó kedvű érdeklődők stencilezéssel állíthatták elő az akkor készített röplapok másolatait.

A belvárosi Szentháromság Plébániatemplom és a Református Ótemplom komolyzenei koncertekkel és kiállításokkal csatlakozott a Múzeumok Éjszakájához, amelynek vásárhelyi sorozata a népművészeti tájházban zárult. Az ide betérők a paraszti élet relikviáit ismerhették meg az este folyamán, míg éjfél előtt a Doromboldal együttes muzsikájára a bátrak, az időközben megeredő esőben átugorhatták a tájház mellett megrakott tüzet, hogy az év legrövidebb éjszakáján megfogalmazott kívánságuk teljesüljön.


A programsorozathoz kapcsolódó játék résztvevői a Tornyai János életéhez kapcsolódó feladványokra a Múzeumok Éjszakájának vásárhelyi helyszínein találhatták meg a választ, s a helyesen megválaszolt kérdéssorért a tájházban jutalmul mézeskalács festőpalettát vehettek át.

(többi fotó a Múzeumok Éjszakája estről a Gelériában található)

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi

Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt

Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.

2026. Április 18. 15:00, szombat | Külföld

Uniós szóvivő: jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban

Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára

2026. Április 18. 13:00, szombat | Belföld

A jövő héttől újra működhet a Barátság kőolajvezeték