Hírek
2012. November 14. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Néhány év múlva zavarok lehetnek a hazai áramellátásban szakértők szerint

A kedvezőtlen befektetési környezet miatt nem várható új erőművek építése a közeljövőben, így azonban már néhány év múlva zavarok lehetnek a hazai áramellátásban - összegezték energiapiaci szereplők az Energiainfo.hu internetes szakportál keddi budapesti sajtóbeszélgetésén.
A CEZ cseh villamosművek öt évet töltött azzal, hogy előkészítsen két projektet, köztük a százhalombattai kombinált ciklusú gázturbinás erőművet, amelyek most nem épülnek meg - mondta el Hornai Gábor, a CEZ Magyarország ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a befektetni szándékozók közül mások is arra a következtetésre jutottak, hogy túlságosan kockázatos most erőműépítésbe kezdeni.
Az ügyvezető igazgató szerint a villamos energia ára a válság óta csökken, részben a gazdasági recesszió, részben a szén-dioxid kvótaárak, valamint a szénár csökkenése, illetve a megújuló energiaforrások belépése miatt. Ezért a nagyerőművi beruházások megtérülése olyan hosszú idő lenne, amit magánbefektetők jelenleg nem vállalhatnak. Stratégiai beruházásokat csak államok finanszírozhatnak - fogalmazott Hornai Gábor.
Turai József, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnöke úgy látja, a jelenlegi helyzetben a kereskedők rövid távra rendezkedtek be, rövid távú értékesítésre azonban nem lehet erőművet építeni.
A szakember szerint a nagykereskedelemben már most is érezni, hogy az elöregedő hazai erőműpark nincs a legjobb állapotban, emellett az idén több áramtermelő is kiesik a rendszerből.
Magyarország most fogja elérni a legnagyobb áramimport mennyiséget, az idei bruttó import elérheti a 17 terawattórát, míg az áramexport a 10 terawattórát - jelezte Turai József.
A szakértők szerint kérdés, hogy a jelenlegi helyzetben a jónak számító magyar áramellátási rendszer meddig marad fenn, illetve a kisebb kínálat mennyire hajtja fel az árakat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 22. 07:04, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország továbbra is készen áll az amerikai-orosz békecsúcs megrendezésére
Magyarország továbbra is készen áll az amerikai-orosz békecsúcs megrendezésére, ugyanis egyedül ez adna reményt az ukrajnai háború rendezésére, harctéri megoldás ugyanis nem lehetséges
2025. Október 22. 07:03, szerda | Belföld
4,1-es magnitúdójú földrengés volt Csongrád térségében
2025. Október 21. 07:24, kedd | Belföld
Mávinform: ismét korlátozás nélkül közlekedhetnek a vonatok a Keleti pályaudvaron
Elhárították a hibát, ismét korlátozás nélkül közlekedhetnek a Keleti pályaudvarra érkező és az onnan induló vonatok - közölte a Mávinform a honlapján hétfőn kora este.
2025. Október 21. 07:23, kedd | Belföld
Orbán Viktor Szerbia elnökével tárgyalt
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn hivatalában fogadta Aleksandar Vučićot, a Szerb Köztársaság elnökét - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.