Hírek
2017. December 19. 15:33, kedd |
Helyi
Forrás: MÁV Magyar Államvasutak Zrt. KOMMUNIKÁCIÓS IGAZGATÓSÁG
Megújul a 130 éves Kiskörei Tisza-híd
A MÁV Zrt. és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. együttműködésének keretében megújul Magyarország egyetlen vegyes használatú, közúti és vasúti átkelője, a Kiskörei Tisza-híd.
A Kál-Kápolna–Kisújszállás vasútvonalon a vasúti, valamint Heves és Pusztataskony között a közúti forgalmat bonyolító híd felújítására vonatkozó közbeszerezési eljárás megindítását Abádszalókon jelentette be Dávid Ilona, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója és Szilvai József Attila, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.
A sajtótájékoztatón Dávid Ilona, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója kiemelte, hogy a 130 évvel ezelőtt felavatott regionális jelentőségű vasúti és közúti híd műszaki állapota miatt a felújítása már elkerülhetetlenné vált, a rekonstrukció elmaradása esetén a hidat 3-4 éven belül ki kellene zárni a vasúti forgalomból. Bár a hídon áthaladó 102. számú vasútvonal nem része a transzeurópai közlekedési hálózatnak (TEN-T), a vonal nélkülözhetetlen a térségben élők, különösen az abádszalóki és kiskörei lakosok számára.
Szilvai József Attila, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatója elmondta: a híd közúthálózatban betöltött szerepe és fontossága megkérdőjelezhetetlen, ugyanis Szolnok és Tiszafüred–Poroszló között nincs más közúti, állandó átkelési lehetőség. A beruházás azért is indokolt, hogy a gépjárművel közlekedők a következő évtizedekben is biztonságosan használhassák a 130 éves műtárgyat.
Szabó Zsolt, a Heves megyei 3. számú választókerület országgyűlési képviselője hangsúlyozta: „meggyőződéssel vallom, hogy a közlekedés minősége az életminőség egyik legfontosabb tartópillére, ezért hiszem, hogy a mostani beruházás valamennyi térségi polgár megelégedésére fog szolgálni. Bízom abban, hogy a most meginduló fejlesztés egy hosszú út állomása, amely egyúttal a 2010 utáni gazdaságpolitika és valamennyi állampolgár közös sikere”.
Dr. Fazekas Sándor, Jász-Nagykun-Szolnok megye 3. számú választókerületének országgyűlési képviselője különösen fontosnak nevezte, hogy a Kiskörei Tisza-híd helyreállítása példaértékű összefogás eredménye. Hozzátette: „komoly előkészítő munka áll mögöttünk, amiért elismerés illeti a MÁV és a Magyar Közút munkatársait”. Mint azt Fazekas Sándor elmondta, ez a híd az egyetlen olyan folyami hidunk, amelyik közös vasúti-közúti pályán vegyes forgalmat bonyolít le. Felújítása a teher- és személyszállítás mellett a térségbe érkező turizmusnak is további lendületet adhat. A jó közlekedés kiépítése vállalkozások betelepülését segítheti elő a térségbe, a helyi vállalkozásoknak és gazdasági szereplőknek pedig újabb piaci nyitást tesz lehetővé. A szállítási útvonalak rövidülése miatt fejlődhetnek a térségi mezőgazdasági kisüzemek, gazdaságok.
A Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán folyó Tisza felett átívelő, váltakozó irányú forgalmat bonyolító hídon jelenleg 6 vonatpár közlekedik, amelyen naponta 400-500 utas utazik főként munkába, iskolába. A hídon át közlekedő járatokon a Tisza-tóhoz érkező nyaralók is előszeretettel utaznak, ezért turisztikai szempontból is fontos a vasúti átkelő.
A további állapotromlás és a vasúti forgalom végleges kizárásának megelőzésére a MÁV Zrt. és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. együttműködési megállapodás keretében biztosít forrást a híd felújítási és karbantartási munkáira. A részleges rekonstrukcióval a híd élettartama, üzemben tartásának ideje legalább 10-15 évvel meghosszabbítható.
A korszerűsítés kiterjed egyebek között szerkezeti elem cseréjére, a vasbeton közúti pályalemez és vasúti pálya felújítására, sín- és közúti dilatációs szerkezetek beépítésére és javítására, a korrózióvédelmi bevonat helyreállítására, valamint a hídhoz csatlakozó közút útburkolatának, útpadkájának és vezetőkorlátjának felújítására. A beavatkozás eredményeként megszűnik a vasúti forgalomban bevezetett 20 km/h-ás sebességkorlátozás, a megengedett sebesség 40 km/órára változik.
A felújítási munkálatok várhatóan 2018 júniusában teljes vágány- és útzár mellett kezdődnek meg. A közösségi közlekedés biztosításáról a terelőút kijelöléséről folynak az egyeztetések az érintett társaságok és az illetékes minisztérium bevonásával.
Háttér információk:
A folyó két partja közötti vasúti és közúti összeköttetést biztosító, eredetileg fa szerkezetű, 780 méteres hidat 1887-ben avatták fel, majd részleges újjáépítése során főbb elemeit vasszerkezetre cserélték 1906-ban. A híd az első- és második világháborúban is megrongálódott. Az eredetileg vasúti pályás híd 1958-ban váltakozó irányú közúti forgalmat biztosító hídelemmel bővült. A hídon utoljára 1972 és 1976 között végeztek szerkezeti felújításokat. A korábbi átépítések következtében a híd hossza 589 méterre rövidült.
Az idős hídszerkezetben olyan előrehaladott korróziós folyamatok alakultak ki, melyek a vasúti forgalom esetében 2007. október 1-jétől 18 tonnás tengelyterhelés- és 20 km/h-ás sebességkorlátozás bevezetését indokolták. A közúti forgalomban 20 tonnás összsúly-korlátozás és 40 km/h-ás sebességkorlátozás van érvényben.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.