Városlista
2025. április 18, péntek - Andrea

Hírek

2015. Szeptember 19. 05:00, szombat | Külföld
Forrás: Kárpáti János, az MTI tudósítója jelenti:

Majd felére csökkenti a károsanyag-kibocsátást az unió

Majd felére csökkenti a károsanyag-kibocsátást az unió

Éghajlatváltozás - Megállapodtak az uniós miniszterek a 40 százalékos csökkentési javaslatban

Az EU-országok környezetvédelmi miniszterei pénteken Brüsszelben megállapodtak abban, hogy a közelgő párizsi klímatárgyalásokon az unió a károsanyag-kibocsátás 2030-ig történő 40 százalékos csökkentését fogja javasolni az 1990-es kiindulási ponthoz képest.

A miniszterek abban is egyetértenek, hogy az ENSZ égisze alatt kidolgozandó globális megállapodás időarányos teljesítését ötévenként ellenőrizzék.

Az üvegházhatás következtében a légkör felmelegedéséhez vezető szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről november 30. és december 11. között tartanak Párizsban világtalálkozót. A tervezett globális megállapodás célja az lenne, hogy a légkör hőmérsékletének emelkedése ne haladja meg a 2 Celsius-fokot.

A 40 százalékos "klímacél" már tavaly hivatalos uniós célkitűzés lett, ezzel azonban a nemzetközi közösség globálisan még nem azonosult. Mi több, egyelőre az egyes európai országokra lebontott klímacélokat sem határozták meg, mert azzal meg akarják várni a globális megállapodás létrejöttét.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet energiapolitikai tanácsadója, Jiri Jerabek a pénteki EU-miniszteri tanácskozás után közzétett nyilatkozatában gyengének minősítette a 2030-ra vonatkozó 40 százalékos kibocsátás-csökkentési célkitűzést. Szerinte Európának fel kellene gyorsítania a megújuló energiaforrásokra való átállást, és teljesen fel kellene számolnia az otthonok fosszilis energiahordozókkal való fűtését. Azt kellene képviselni Párizsban, hogy 2050-re az egész Földön számolják fel a fosszilis energiahordozók felhasználását - tette hozzá.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 18. 09:43, péntek | Külföld

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

2025. Április 17. 07:44, csütörtök | Külföld

Egy politikai múlttal nem rendelkező orvos lett Szerbia új miniszterelnöke

Megválasztotta Szerbia új kormányát az ország parlamentje szerdán, az új miniszterelnök a politikai múlttal nem rendelkező Djuro Macut endokrinológus lett.

2025. Április 16. 07:31, szerda | Külföld

Amerikai különmegbízott: Putyin tartós békét szeretne

Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyin orosz államfővel, lehetőség látszik az orosz-amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne

2025. Április 14. 07:46, hétfő | Külföld

Az amerikai védelmi miniszter szerint történelmi megállapodások születtek az Egyesült Államok és Panama között a Panama-csatorna ameri

Az amerikai védelmi miniszter szerint történelmi megállapodások születtek az Egyesült Államok és Panama között a Panama-csatorna amerikai használatáról és a kínai befolyás visszaszorításáról.