Városlista
2026. március 14, szombat - Matild

Hírek

2012. Május 22. 07:01, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress

Listára vették, de nem engedélyezték az abortusztablettát

Listára vették, de nem engedélyezték az abortusztablettát

A GYEMSZI-OGYI május 17-én regisztrálta az úgynevezett abortusztablettát.

Ez elkerülhetetlen EU-tagállami kötelezettség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanakkor hangsúlyozza, az abortusszal kapcsolatos hazai szabályozás nem változott – a szer használatát pedig még nem engedélyezik, a vélt kockázatok miatt.

A gyógyszerkészítmény engedélyezésére 2009 őszén indított uniós jogszabályokhoz kötött nemzetközi regisztrációs eljárásában került sor, mely 14 európai államban (Svédország -referens tagállam-, Ausztria, Bulgária, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Izland, Lettország, Hollandia, Norvégia, Románia, Szlovákia) egyszerre zajlott.

Ezzel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) több félreértést kíván eloszlatni. Elsőként le kell szögezni, hogy az abortusszal és a magzati élet védelmével kapcsolatos szabályozás egyik eleme sem változik. A regisztráció ugyan egy elkerülhetetlen nemzetközi törvényi kötelezettség, de az engedélyezési folyamatnak csak egyik része, ugyanis – az engedélyezési szakasz újabb szükségszerű fejezeteként – a szakmai eljárás kidolgozása, az OEP általi befogadás és a szer fekvőbeteg intézmények által történő alkalmazása, beszerzése még nyitott, azaz lezáratlan kérdés.

A szer alkalmazásával összefüggő kockázatok lehető legkisebbre történő csökkentése érdekében a gyógyszer rendelhetőségét a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézet (GYEMSZI-OGYI) eddig is a legszigorúbb feltételekhez kötötte, amely kizárólag intézeti körülmények közötti alkalmazást tesz lehetővé. A dokumentum arra is kitér, hogy a szer rendelése és alkalmazása csak a mindenkor hatályos hazai jogszabályokkal és szakmai szabályokkal összhangban történhet.

Mivel azonban az alkalmazás kockázata, hosszú távú mellékhatásai jelenleg is vita tárgyát képezik, az eljárás engedélyezése nem történik meg, ennek hiányában pedig az OEP által történő befogadása és a fekvőbeteg-ellátó intézményekben történő bevezetése sem – olvasható az EMMI közleményében.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 14. 13:00, szombat | Belföld

Steiner Attila: 31,5 milliárd forintból újulnak meg kórházak az országban

Nyolc kórház energetikai fejlesztésére nyílik lehetőség 31,5 milliárd forint uniós forrásból - jelentette be az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára pénteken Budapesten.

2026. Március 14. 12:00, szombat | Belföld

Választás 2026 - NVI: öt pártlista lehet az országgyűlési választáson

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) törölte a nyilvántartásból A Szolidaritás pártja - Magyar Munkáspárt országos pártlistáját, mert a jelölőszervezet nyilvántartásba vett egyéni jelöltjeinek száma nem érte el a szükséges 71-et.

2026. Március 14. 09:00, szombat | Belföld

Kiemelten ellenőrzi a benzinkutakat a NAV

Kiemelten ellenőrzi a védett árú üzemanyagokra vonatkozó szabályok betartását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a benzinkutakon és a telephelyeken.

2026. Március 14. 08:09, szombat | Belföld

A Mol és a Slovnaft újabb feljelentést nyújtott be a JANAF árképzési gyakorlata miatt az Európai Bizottságnál

Ismét feljelentette a horvát nyersolajszállító csővezeték üzemeltetőjét (JANAF) a Mol és a Slovnaft az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságánál, ezúttal \"visszaélésszerű árképzési gyakorlata\" miatt.