Hírek
2023. Február 28. 09:48, kedd |
Helyi
Forrás: Greendex Szemle
Kutatások szerint az éghajlati válság fokozza az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusokat

A hajókkal ütköző kék bálnáktól a falvakban termést portyázó afrikai elefántokig az éghajlati válság egyre több konfliktust okoz,
melyek az emberek és a vadon élő állatok sérüléséhez vagy halálához vezetnek – mutat rá egy új kutatás.
A klímaválság megnehezíti az élelem, a víz és az egészséges élőhelyek elérését, új területekre vagy korábban lakatlan helyekre kényszerítve az állatokat és az emberi populációkat, ami megváltoztatja a viselkedésüket is. Ez pedig a Washingtoni Egyetem által vezetett áttekintő dokumentum szerint az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok számának növekedését, valamint a magántulajdonban esett károkat és az emberek megélhetésének elvesztését jelenti.
A csapat 30 évnyi kutatást vizsgált át és megállapította, hogy a korábbi két évtizedhez képest az elmúlt 10 évben megnégyszereződött azoknak az ügyeknek a száma, amelyekben a konfliktusok az éghajlatváltozással hozhatók összefüggésbe.
A szárazság miatt az elefántok élelmet és vizet keresnek a falvak közelében, ami terméskárokat okoz és megtorló gyilkosságokhoz vezet.
Fotó: Thomas Mukoya/Reuters
A Nature Climate Change című folyóiratban megjelent cikk 49 ember-vadvilág konfliktus esetét vizsgálta az Antarktisz kivételével minden kontinensen, és mind az öt óceánon. A 2,5 mg-os szúnyogoktól a 6000 kg-os afrikai elefántokig a konfliktusok minden nagyobb vadcsoportot – madarakat, halakat, emlősöket, hüllőket és gerincteleneket – érintettek.
A hőmérséklet és a csapadék változása volt a konfliktusok leggyakoribb kiváltó oka, amelyet az esettanulmányok több mint 80%-a említ. Az esetek leggyakoribb végeredménye az emberek (a vizsgálatok 43%-a) és a vadon élő állatok (a vizsgálatok 45%-a) sérülése vagy halálozása volt. A konfliktusok az emberek és a vadon élő állatok közötti közvetlen interakciók, amelyek negatív eredménnyel járnak az egyik vagy mindkét fél számára.
A lap szerint az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok már most is a nagyemlősök csökkenésének és kihalásának vezető okai, ami változásokat idézhet elő az ökoszisztémákban.
- Az éghajlatváltozás és az ember, illetve a vadon élő állatok közötti konfliktusok közötti kapcsolat felismerése elengedhetetlen az új és intenzívebb ember-vadvilág interakciók előrejelzéséhez és végső soron kezeléséhez a 21. században és azon túl is– összegezték a kutatók.
Néhány példa arra, hogy az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok az éghajlatváltozás miatt egyre szaporodnak:
- Szumátrán az El Niño által kiváltott aszály után az erdőtüzek új területekre sodorták a tigriseket és az elefántokat, és legalább egy ember halálát okozták.
- Az állatok egyre inkább éjszakai életet élhetnek, hogy elkerüljék a melegebb hőmérsékletet a nap folyamán, ez több támadáshoz vezet a háztáji állatállomány ellen, amikor az emberek alszanak, ami aztán megtorló gyilkosságokhoz vezethet.
(forrás: TheGuardian)
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 19. 07:52, szombat | Belföld
Hőség - Vasárnaptól csütörtök éjfélig a másodfokú hőségriasztást rendeltek el
Hétvégétől ismét tartós kánikulára kell számítani, ezért vasárnaptól csütörtök éjfélig másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos.
2025. Július 19. 07:51, szombat | Életmód
A Magyar népmesék sorozat folytatását is támogatja az NFI
2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld
Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
2025. Július 19. 07:49, szombat | Belföld
Kósa Lajos bejelentette, hogy megvan a nemzet aranya
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank