Városlista
2025. június 4, szerda - Bulcsú

Hírek

2016. Október 25. 09:41, kedd | Helyi
Forrás: Elek András a bemutató szervezője, a szerző fia

Könyv jelent meg az Elek család történetéről

Könyv jelent meg az Elek család történetéről

A bemutatót október 28-án tartják Vásárhelyen

Több, mint hét évszázadot felölő családi históriát foglalt kötetbe Dr. Elek András hódmezővásárhelyi családtörténeti kutató. A Borsod vármegyéből származó, de Hódmezővásárhelyen a 18. század közepe óta élő Elek família krónikáját feldolgozó könyv bemutatója október 28-án, pénteken 18 órakor lesz a vásárhelyi Városháza dísztermében.

Dr. Elek András családtörténeti összefoglaló könyve a középkortól napjainkig tekinti át a Kárpát-medencében élő Elek családok egy részének történetét. A református vallású kisnemesi család az 1700-as évek derekán települt Hódmezővásárhelyre. A dél-alföldi településre két fiával érkező családfő úttörő szerepet játsz(hat)ott a fazekasság meghonosításában a török hódoltság után elnéptelenedett városban. Azóta élnek Vásárhelyen (és a környező településeken) Elekek, akik a 20. század derekáig leginkább földművelésből és gazdálkodásból tartották el családjaikat, gyarapították a família vagyonát, hozzájárulva szűkebb közösségük, illetve városuk fejlődéséhez.

A harminc év kutatásait összegző több mint ötszáz oldalas könyvet Dr. Miklós Péter történész, az Emlékpont vezetője ajánlja az érdeklődők figyelmébe. A szerzővel a kötet lektora, Szenti Tibor író, néprajzkutató beszélget az Elek család történetéről. A esten fellép Zoltán Péter Bessenyei-díjas klarinétművész és Borsos Annamária Príma- és Péczely-díjas zongora művésztanár.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Június 04. 07:15, szerda | Külföld

SZBU: az ukrán erők felrobbantották a Krími híd tartóoszlopait

Az ukrán erők víz alatti robbanószerkezetekkel felrobbantották kedden a Krími híd tartóoszlopait - közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).

2025. Június 04. 07:12, szerda | Bulvár

Magyar Pepsi kerül a magyar polcokra

A Szentkirályi Magyarország Kft. beruházása nyomán hazatér a Pepsi gyártása, innentől kezdve a hazai boltok piacain megtalálható Pepsi termékeket import helyett helyben fogják gyártani -