Hírek
2019. Szeptember 12. 07:19, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti
Kiemelkedően magas a családjogi ügyek száma a járásbíróságokon
Évről évre megfigyelhető, hogy a családjogi ügyek az összes érkező polgári és gazdasági peres ügy csaknem negyven százalékát teszik ki járásbírósági szinten, évente mintegy ötvenezer családjogi ügy érkezik
- közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) az MTI-vel.
Az első félévében ez az arány országos átlagban 37 százalék volt, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban összesen 23 789, az előző év ugyanezen időszakához képest 2434-gyel több családjogi ügy érkezett a járásbíróságokra.
A családjogi pereken belül minden évben, így ez év első félévében is a legtöbb - 62 százalék - házassági per volt.
Az egyes bíróságok ügyforgalmát tekintve elmondható, hogy a fővárosi kivételével valamennyi törvényszéken az országos átlag feletti a családjogi ügyek aránya, van olyan is, ahol csaknem 50 százalék az arányuk. Az OBH tájékoztatójából kiderül: a Szekszárdi Törvényszéken a legmagasabb ez az arány, 48,3 százalék, de 46,2 százalék a Szolnoki Törvényszéken és a Balassagyarmati Törvényszéken is. A legalacsonyabb, 22,8 százalék ez az arány a Fővárosi Törvényszéken, a második legalacsonyabb a Budapest Környéki Törvényszéken, 37,9 százalék.
Az OBH közlése szerint a növekvő ügyérkezés ellenére az időszerű és hatékony munkavégzés eredményeként 2019 első félévének végére 11 százalékkal csökkent járásbírósági szinten a folyamatban maradt családjogi peres ügyek aránya 2018 végéhez viszonyítva, arányuk változatlanul jelentős, 35 százalék az összes folyamatban maradt peres ügyhöz képest. Az első félév végén 17 571 családjogi peres ügy volt folyamatban a járásbíróságokon.
Megjegyezték: egyes bíróságokon a családjogi ügyeket tárgyaló bírók ítélkeznek a gondnoksági ügyekben is. Ezzel kapcsolatban közölték: az első félévben a járásbíróságokra 6002 gondnoksági ügy érkezett, ez az összes polgári és gazdasági peres ügy 9 százaléka. Ezek a perek az adott bíróságon a családjogi ügyszak leterheltségét növelik - tették hozzá.
Az OBH közölte azt is, továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek az ügyszak szakmai-igazgatási támogatására. A gyermekközpontú igazságszolgáltatás országos program legfontosabb célkitűzése a polgári - és elsősorban a családjogi -, illetve a büntető ügyekben a gyermekek érdekeinek érvényesítése, hogy az eljárásban az életkoruknak megfelelő bánásmódban részesüljenek.
Fontos cél továbbá a kiskorúakat érintő ügyeket tárgyaló bírák folyamatos felkészítése az ezzel kapcsolatos speciális és komplex elvárásokra. A program megvalósítását egy 2016-ban létrehozott munkacsoport is segíti - tették hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 22. 15:00, vasárnap | Belföld
Az Otthon Start Programban már 30 ezernél több hitelfolyósítás történt
Az Otthon Start Program dinamikusan növekszik, és mára meghaladta a 30 ezret a folyósított hitelszerződések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton Gödöllőn.
2026. Március 22. 11:00, vasárnap | Belföld
Magyarországra leselkedő veszélyekről beszélt Orbán Viktor
Négy nagy veszéllyel kell szembenéznie Magyarországnak már a következő hónapokban, ezért ne a kockázat, hanem a biztos választás mellett szavazzunk április 12-én - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.
2026. Március 22. 09:39, vasárnap | Belföld
Donald Trump: teljes és feltétel nélküli támogatásomról biztosítom Orbán Viktor újraválasztását
2026. Március 22. 09:35, vasárnap | Belföld
A DÁP felgyorsítja az autó-adásvételt
A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) felgyorsítja az autó-adásvételt - mondta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán szombaton közzétett videójában.
