Városlista
2026. június 2, kedd - Anita, Kármen

Hírek

2012. Március 12. 14:09, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

Ketyeg a diákhitel bomba az Egyesült Államokban

Ketyeg a diákhitel bomba az Egyesült Államokban

Amerikai elemzők szerint a gazdasági válság után egyre többen nem tudják fizetni tartozásukat. A diákhitel sok amerikai fiatalnak teszi lehetővé a diplomát, de komollyá nőhet az adósságteher a végzés után.

Elemzők figyeltek fel arra, hogy országos szinten 900 milliárd dollárnyi az összesített kinntlévő diákhitel, ami 200 milliárd dollárnyival haladja meg az amerikai polgárok hitelkártya adósságait. A vészjelzést azonban főleg azért adták le, mert a diákhitel adósok több, mint egynegyedének törlesztési lemaradása van – írta Martin-Kovács Miklós a Gazdasági Rádió chihagói tudósítója.

Az Egyesült Államokban a lakosság, mintegy 6 százaléka tanul a felsőoktatásban, ez nagyjából 20 millió diákot jelent. Nagyon sok diák veszi igénybe a hitelt az egyetemi évek alatt és a végzéskor gyakran kezdik úgy a munkát, hogy átlagosan 23 ezer dollárnyi kölcsönt kell visszafizetniük. Ez az egyéb havi állandó kiadások mellett húzós is lehet. Minden tizedik esetben átlagosan több, mint a duplája, 54 ezer dollárnyi a diákhitel. Az ifjú adósok három százalékának 100 ezer dollárnál többet kell visszafizetnie.

Társadalomtudósok szerint mindennek sokféle hatása van, különösen akkor, amikor a friss diplomásoknak az USA-ban is nehéz jó állast találniuk. A törlesztés hosszú évekre komoly teher sokak számára és adott esetben erősen befolyásolja családalapítási, otthonteremtési, autóvásárlási terveiket is. Ha minden jól megy és folyamatosan jól fizető állásban dolgozik a diákhitelt felvevő fiatal amerikai, akkor néhány év alatt letudhatja a törlesztést, de, mint a Marketplace című rádióműsor jelzi: mostanában erősödik az ügyfélforgalom az egyéni csődre szakosodott jogászok irodáiban és ennek egyik komoly oka a diákhitel. A mindenkori amerikai kormányzat időről-időre igyekszik enyhíteni a terheken, de az adósság legnagyobb hányadát törleszteni kell Amerikában is.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 02. 13:00, kedd | Belföld

Agrárközgazdasági Intézet: a tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve.

2026. Június 02. 12:00, kedd | Belföld

Életveszélyes állapotban mentették ki a férfit az összeomlott épület romjai alól Székesfehérváron

Kimentették a férfit az összeomlott, bontás alatt lévő, négyemeletes ipari épület romjai alól Székesfehérváron, az állapota instabil, súlyos-életveszélyes -

2026. Június 02. 11:00, kedd | Belföld

Orbán Anita elsőként a holland külügyminisztert fogadta

Orbán Anita külügyminiszter a választás után elsőként holland partnerét, Tom Berendsent fogadta hivatalos látogatáson a Külügyminisztériumban hétfőn.

2026. Június 02. 07:05, kedd | Belföld

OGY - Magyar Péter: történelmi eredmény Brüsszelben