Hírek
2012. Január 28. 14:11, szombat |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Irán leállíthatja az európai olajexportot
Szankciók ellen szankciókkal akar küzdeni Irán, amely a Nyugattal folyó erőpróba újabb lépéseként pénteken azzal fenyegetőzött, hogy a jövő héttől leállíthatja az Európába irányuló olajexportját.
Hoszein Ibrahimi, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke kijelentette, hogy a parlamentnek vasárnap jóvá kell hagynia azt a törvényt, amelynek értelmében leállítják az iráni kőolaj exportját Európába.
Az energiaügyi bizottság egyik tagja közölte, hogy az Európai Unióval ellentétben Irán nem fog késlekedni, hanem azonnal hatállyal leállítja a szállítást. „Ha a képviselők arra a következtetésre jutnak, hogy le kell állítani az Európába irányuló olajszállításokat, a parlament nem halogatja a lépést. Az európaiak biztosan meg fognak lepődni, és megértik, hogy mekkora hatalma van Iránnak" - mondta.
Az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn úgy döntöttek, hogy július 1-jéig késleltetett olajembargót vezetnek be Irán ellen. Az intézkedés értelmében azonnali tilalmat mondtak ki az iráni nyersolajimportról szóló új szerződések megkötésére, az érvényben levő szerződéseket azonban csak egy bő öt hónapos, július 1-jéig tartó átmeneti időszak beiktatásával mondják fel.
Mahmúd Ahmadinezsád elnök csütörtöki kijelentését visszhangozva, miszerint az európaiak lesznek szankciós politikájuk vesztesei, a keményvonalas Ahmad Hatami ajatollah a teheráni egyetemen arról beszélt, hogy az európaiak azért késleltetik a szankciók bevezetését, mert „bajban vannak, küzdenek a válsággal". Az Ali Hamenei legfelsőbb vallási vezetőhöz közel álló Hatami megjegyzése arról tanúskodik, hogy Hamenei támogatja az exporttilalmat.
Napi 700 ezer hordó olaj átirányításáról kell gondoskodni
Az Európai Unió országai által vásárolt nyersolaj 25 százaléka származott Iránból 2011 harmadik negyedévében. Az iráni félnek nincs sok vesztenivalója, mert Kína, India és más országok világossá tették, hogy szívesen felszívják az iráni nyersolajat. Elemzők szerint mindez nem okoz fennakadást, mert Európának más arab kitermelők pótolják majd a hiányzó iráni olajat. Komoly gyakorlati nehézséget az okozhat, hogy gondoskodni kell a tartályhajók mozgásának és a finomítók tevékenységének átszervezéséről, mert napi 700 ezer hordó olaj átirányításáról van szó.
Eközben szombaton Teheránba érkezik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) küldöttsége, hogy megbeszélést folytasson az iráni vezetéssel a vitatott atomprogramról. A Herman Nackaerts vezette küldöttségnek két nyugati fegyverszakértő is tagja lesz, ami szokatlanul egyértelmű jelzése annak, hogy a delegáció a fő hangsúlyt arra helyezi, hogy információkat gyűjtsön az iráni atomprogram katonai vetületéről. Irán a kezdeti ellenkezés után belenyugodott abba, hogy a fegyverszakértők is tagjai lesznek a delegációnak. Több névtelenül nyilatkozó nyugati diplomata közölte, hogy iráni tisztségviselők nyitottnak mutatkoztak minden téma megvitatására. A NAÜ-küldöttség vasárnaptól keddig tárgyal Iránban.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.