Hírek
2015. Október 31. 05:00, szombat |
Belföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
Hitelminősítés - A jövő héten vizsgálják a magyar adósosztályzatot

Egy hét múlva, jövő pénteken vizsgálja a magyar államadós-osztályzatot a Moody\'s Investors Service.
Egyes londoni elemzői várakozások szerint van rá esély, hogy a nemzetközi hitelminősítő osztályzatjavítás lehetőségére utaló pozitívra javítja a magyar szuverén besorolás kilátását a jelenlegi stabilról.
A három nagy hitelminősítő, a Moody's, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings egyaránt a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. Az S&P és a Fitch módszertanában ez "BB plusz", a Moody's osztályzati gyakorlatában "Ba1" szintű minősítést jelent.
A Fitch ugyanakkor - egyelőre egyedüliként a három cég közül - már felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben Magyarországra.
A magyar adósbesorolások legutóbbi hitelminősítői felülvizsgálatát a Standard & Poor's hajtotta végre szeptember 18-án. Bár a londoni elemzői közösségben az akkori felülvizsgálat előtt is voltak olyan előrejelzések, amelyek azt valószínűsítették, hogy az S&P javíthatja a magyar adósbesorolás kilátását, a cég végül megerősítette, de nem módosította sem a devizában és forintban fennálló hosszú és rövid futamidejű szuverén kötelezettségek "BB plusz/B" szintű besorolását, sem ennek stabil kilátását.
A Standard & Poor's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország már nem szerepel. Legközelebb, november 6-án a Moody's, majd november 20-án a Fitch Ratings vizsgálja a magyar adósbesorolásokat.
A Fitch felülvizsgálatával befejeződik a magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői elbírálása.
A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői az európai felzárkózó térség várható fejleményeiről összeállított legutóbbi helyzetértékelésükben közölték, hogy derűlátóan ítélik meg Magyarország felminősítési esélyeit, mivel "bőségesen lenne indok" arra, hogy Magyarországot a hitelminősítők visszaemeljék a befektetési ajánlású adósosztályzati kategóriába.
A ház szerint egyelőre valószínűleg korai lenne azt várni, hogy a Moody's már jövő pénteken megteszi ezt a lépést, de arra van esély, hogy a hitelminősítő a jelenlegi stabilról pozitívra javítja a magyar szuverén adósbesorolás kilátását.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) önfinanszírozási programja is könnyíti a hitelminősítői osztályzatjavításokat, a külső adósságállomány csökkenésének gyorsításával. Mindemellett a devizahitelek átváltása is hozzájárult a magyar gazdaság külső sebezhetőségének mérséklődéséhez, és eltávolított egy "szerkezeti anomáliát" a magyar gazdaságpolitikából - hangsúlyozták.
Nem biztos mindazonáltal, hogy a Moody's a jövő péntekre kitűzött felülvizsgálati időpontban bármiféle módosítást bejelent.
Az Európai Unió által a globális pénzügyi válság után életbe léptetett szabályozás alapján - hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik - a hitelminősítők az általuk előre meghatározott, Brüsszelnek benyújtott időpontokban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket EU-államadósok esetében. A szabályozás azonban arra nem kötelezi a cégeket, hogy a kijelölt napokon ténylegesen módosítsák is a menetrendben sorra kerülő szuverén EU-adósok besorolásait vagy az osztályzatok kilátását.
A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban az sem feltétlen követelmény, hogy a felminősítést a kilátás pozitívra javítása előzze meg.
A Standard & Poor's például a magyar adósosztályzat március 20-án végrehajtott idei első felülvizsgálatán az addigi és az azóta is érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül emelte egy fokozattal a jelenlegi "BB plusz"-ra a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 08. 09:02, kedd | Belföld
Egyre többen élnek vissza a NAV nevével
Egyre többen élnek vissza a NAV nevével. A NAV a honlapján nemcsak a legfontosabb információkat teszi közzé, hanem azoknak az sms-eknek, e-maileknek a képét is, amelyekkel a leggyakrabban próbálkoznak a csalók.
2025. Április 08. 07:51, kedd | Belföld
Szlovákia a száj- és körömfájás betegség miatt ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon
A haszonállatok egy részét sújtó száj- és körömfájás betegséggel összefüggésben Szlovákia keddtől ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon
2025. Április 08. 07:50, kedd | Belföld
Nagy István: nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen
Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón hétfőn Mosonmagyaróv
2025. Április 07. 07:34, hétfő | Belföld
A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok, majd visszatér a tavaszias idő
A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok az ország egy részén, majd a hét második felében erősödik a nappali felmelegedés és a hét végén ismét 20 Celsius-fok közelében várhatók a maximumok.