Hírek
2025. Január 30. 08:30, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
Csökkentette idei GDP-növekedési előrejelzését a német kormány
A német kormány jelentősen csökkentette a 2025-re vonatkozó gazdasági növekedési előrejelzését a gazdasági minisztérium honlapján szerdán publikált legfrissebb jelentésében: 0,3 százalékos GDP-növekedést helyeztek kilátásba az őszi jelentésben publikált 1,1 százalék helyett.
Tavaly már a második egymást követő évben zsugorodott Németország gazdasági teljesítménye.
"A német gazdaság 2025 elején nehéz kiinduló helyzetben van. Az elmúlt évek globális válságai különösen keményen sújtották iparunkat és exportorientált gazdaságunkat. Az energiaválságot sikerült elhárítani és az inflációt visszaszorítani. A reálbérek is érezhetően emelkedtek, és az embereknek ismét több pénz van a pénztárcájukban. Ugyanakkor egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Németország alapvető strukturális problémákkal küzd: munkaerő- és szakmunkáshiánnyal, túlzott bürokráciával, valamint a magán- és állami beruházások hiányával" - kommentálta Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter a jelentést.
A kormány elsősorban a lakossági fogyasztás és a beruházások növekedésétől vár pozitív lendületet az év folyamán.
Mivel a prognózisok szerint az export az év során tovább csökken, az import pedig ezzel párhuzamosan növekszik, a külkereskedelem várhatóan érezhetően negatív hatással lesz a bruttó hazai termék alakulására.
A munkaerőpiacon a foglalkoztatás tavaly új csúcsot ért el, a mérsékelt gazdasági fellendülés miatt azonban idén a foglalkoztatás stagnálására kell számítani, a munkanélküliség pedig emelkedni fog.
A fogyasztói árak éves átlagos emelkedése 2,2 százalékkal alig haladja meg a 2 százalékos célt. Az energiaköltségek tovább csökkentek, a megújuló energiahordozók kiaknázása és a villamosenergia-hálózat bővülése rekordot ér el.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 26. 20:00, péntek | Külföld
Csökkent a kábítószerrel kapcsolatos büntetőügyek száma Kínában
Több mint egyharmadával csökkent az előző évhez képest a kábítószerrel kapcsolatos büntetőügyek száma Kínában
2026. Június 26. 12:00, péntek | Külföld
Megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában
Megdőlt szerdán a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában.
2026. Június 26. 10:41, péntek | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: a Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll
A Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön
2026. Június 25. 11:45, csütörtök | Külföld
Ukrajna háború - Tüzet okozott egy ukrán dróntámadás egy dél-oroszországi olajbázison
Tüzet okoztak a krasznodari régió poltavai olajbázisán egy drón lezuhant roncsai - közölte Alekszandr Haritonov, a Kraszoarmejszki járás vezetője csütörtökön a Max-csatornáján.
