Városlista
2026. január 5, hétfő - Simon

Hírek

2023. Március 10. 09:45, péntek | Helyi
Forrás: Greendex Szemle

Az óceánokba kerülő műanyag mennyisége 2040-re csaknem megháromszorozódhat

Az óceánokba kerülő műanyag mennyisége 2040-re csaknem megháromszorozódhat

A világ óceánjaiba kerülő műanyagok mennyisége 2005 óta „példátlan” mértékben megugrott, így 2040-re csaknem megháromszorozódhat a műanyagszennyezés aránya

– olvasható egy frissen közzétett kutatás szerint a Reuters beszámolójában.

A tengeri műanyagszennyezés 2040-re 2,6-szorosára emelkedhet, ha nem vezetnek be jogilag kötelező erejű globális politikákat – jósolják a szakemberek.

  • Szükségünk van egy erős, jogilag kötelező erejű ENSZ-globális szerződésre a műanyagszennyezésről, amely a forrásnál állítja meg a problémát

– hangsúlyozta Marcus Eriksen, az 5 Gyres Group társalapítója.

A mikroműanyagok különösen veszélyesek az óceánokra, nemcsak a vizet szennyezik, hanem a tengeri állatok belső szerveit is károsítják, amelyek összetévesztik a műanyagot az élelmiszerrel. A szakértők szerint a tanulmány kimutatta, hogy alábecsülték az óceánok tengeri műanyagszennyezésének szintjét.

  • Az új kutatás eredményei szinte felfoghatatlanok

– mondta Paul Harvey, az Environmental Science Solutions, a szennyezés csökkentésére összpontosító ausztrál tanácsadó cég tudósa és műanyagszakértője.

Az ENSZ novemberben Uruguayban megkezdte a műanyagszennyezés elleni küzdelemről szóló megállapodási tárgyalásokat azzal a céllal, hogy a jövő év végéig jogilag kötelező erejű szerződést dolgozzon ki.

Vasárnap külön nemzetközi szerződésről született megállapodás a világ nyílt tengereinek biológiai sokféleségének védelme érdekében.

(Reuters)

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi

Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására

A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést

2026. Január 05. 07:00, hétfő | Életmód

Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban

Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.

2026. Január 05. 06:58, hétfő | Életmód

Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz dobosa

Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.

2026. Január 05. 06:57, hétfő | Belföld

MÁV: csaknem hatvan baleset történt vasúti átjáróban 2025-ben

A figyelmetlen közlekedés és a KRESZ-szabályok megszegése miatt 57 baleset történt vasúti átjáróban 2025-ben - közölte a MÁV-csoport vasárnap délelőtt az MTI-vel.