Városlista
2025. július 29, kedd - Márta

Hírek

2023. Február 17. 07:22, péntek | Külföld
Forrás: mti

Az amerikai elnök tárgyalna a kínai államfővel, de nem kér bocsánatot a megfigyelő léggömb megsemmisítéséért

Az amerikai elnök tárgyalna a kínai államfővel, de nem kér bocsánatot a megfigyelő léggömb megsemmisítéséért

Az Egyesült Államok nem akar új hidegháborút Kínával, de nem fog bocsánatot kérni - jelentette ki Joe Biden amerikai elnök csütörtökön a washingtoni Fehér Házban.

Az elnök sajtótájékoztatóján, amelyen első alkalommal nyilatkozott az elmúlt hetekben amerikai légtérben megsemmisített megfigyelő léggömbökkel kapcsolatban, megismételte, hogy országa versenyt akar Kínával és nem konfliktust. Időpont említése nélkül közölte, tárgyalást tervez Hszi csin-Ping kínai elnökkel, emellett pedig fontosnak nevezte a kommunikációs csatornák nyitva tartását a diplomaták és katonai szakértők között.

Az amerikai-kínai viszonyban az elmúlt másfél hétben feszültséghez vezetett, hogy egy kínai megfigyelő léggömb 8 napon keresztül sodródott az észak-amerikai légtérben, mielőtt az amerikai légierő február 4-én megsemmisítette.

Az elnök közölte, hogy a múlt hétvégén Észak-Amerika felett lelőtt három azonosítatlan tárgy vélhetően nem kapcsolódik Kína léggömb-programjához, illetve más egyéb országhoz sem. Hozzátette: a hírszerzés elemzi és értékeli az eszközöket, de a jelenlegi feltételezések szerint azok nagy valószínűséggel üzleti vállalkozásokhoz, vagy kutatóintézményekhez tartoztak, amelyek időjárási, illetve egyéb tudományos méréseket folytattak.

Arról is beszámolt, hogy az amerikai kormány szigorítja a légtérben közlekedő legénység nélküli repülő eszközökre vonatkozó szabályokat. Az elnök utasítást adott nemzetbiztonsági tanácsadójának az amerikai légtérben közlekedő eszközökre vonatkozó szabályok felülvizsgálatára. Célnak nevezte a pilóta nélküli légi eszközök észlelési képességének javítását, az ilyen eszközök felbocsátására és üzemben tartására vonatkozó szabályozás frissítését, valamint egy naprakész és elérhető nyilvántartás felállítását az ilyen jellegű tárgyakról. Hozzátette: Antony Blinken külügyminiszter feladata lesz, hogy próbáljon meg egy globális normarendszerről megállapodni ezen a jórészt szabályozatlan területen.

Címkék: joe biden, kémballon

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 28. 07:57, hétfő | Külföld

Izrael naponta tízórás humanitárius szünetet tart a Gázai övezetben

Az izraeli hadsereg naponta tíz órán át \"humanitárius szünetet\" tart a harcokban a Gázai övezet több térségben – jelentette be az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap reggel.

2025. Július 28. 07:55, hétfő | Külföld

Romániában emberéletet követelt az ítéletidő

Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket és épületelemeket szakított le Romániában szombaton az ország északi felén átvonuló vihar, az ítéletidő emberéletet is követelt - közölte vasárnap az Agerpres hírügynökség.

2025. Július 28. 07:51, hétfő | Külföld

Vámok: Megállapodott az EU és az USA

Az EU megállapodott az Egyesült Államokkal egy egységes, 15 százalékos vámtételben az EU-export túlnyomó többségére vonatkozóan