Hírek
2021. Január 14. 16:56, csütörtök |
Helyi
Forrás: Juhász Péter ǀ BUZZWORD Strategies
Árbevétel és profit szinten is látható a koronavírus hatása a bajnokcsapatok pénzügyi teljesítményében
Megjelent a KPMG éves „The European Champions Report” jelentése
A COVID-19 járvány rányomta bélyegét a hat kiemelkedő európai liga bajnokainak pénzügyi teljesítményére az elmúlt szezonban: a KPMG felmérésében vizsgált hat bajnokcsapat mindegyike csökkenő bevételről számolt be. A Juventus, a Paris Saint-Germain és a Porto kétszámjegyű árbevétel-visszaesést regisztrált az előző évhez képest, míg a Bayern München1, a Liverpool és a Real Madrid összbevételei mérsékeltebben csökkentek, főként annak köszönhetően, hogy kis mértékben növelni tudták kereskedelmi bevételeiket. A német és a spanyol bajnokcsapat ritka kivételt jelent a futballszcénában azért is, mert sikerült nettó profitot termelniük a 2020. május/júniusban lezárt pénzügyi évben; miközben a többi klub jelentős veszteséget2 szenvedett el. A következtetéseket, a KPMG Budapesten működő, Football Benchmark csoportja tette közzé az immár ötödik alkalommal elkészített „The European Champions Report” jelentésében, mely Európa hat legerősebb bajnokcsapatának a 2019/2020-as szezont lezáró éves beszámolóinak elemzésével készült.
Az elmúlt szezonban három csapat, a Juventus, a Bayern München és a Paris Saint-Germain megőrizte bajnoki címét, míg a Liverpool 30 év után tudott ismét győzedelmeskedni a Premier League-ben, a Porto a tavalyi nyertes Benfica-tól hódította vissza a portugál bajnoki címet, a Real Madrid pedig 34-edszerre szerezte meg a LaLiga trófeát, a két évig uralkodó Barcelona-t taszítva le ezzel a trónról.
„Míg a koronavírus-krízis előtti időszak folyamatos és stabil fejlődést hozott majdnem minden európai top ligában, az elmúlt szezon mindenkit hátrányosan érintett, igaz, nem ugyanolyan mértékben. A COVID-19 megkérdőjelezte a futball ökoszisztéma pénzügyi fenntarthatóságát, felfedve ennek törékenységét. Már a pandémia előtt is jelentős nyomást helyezett a klubok pénzügyi helyzetére a játékosok túlzottan magas fizetése, valamint az egyre növekvő átigazolási és ügynöki díjak. A krízis felnagyította az üzleti modell hibáit: a futballkluboknak hirtelen likviditási problémákkal kellett megküzdeniük, többek közt a jegyeladások elmaradása okán csökkenő árbevételeik, és a gyakran megkérdőjeleződő média- és kereskedelmi megállapodásaik miatt” – emelte ki Andrea Sartori, a KPMG globális sporttanácsadási csoport vezetője.
A beszámoló főbb következtetései:
A beszámolóban vizsgált összes bajnokcsapat árbevétele (nettó átigazolási bevételekkel) csökkent. A 8%-os árbevétel-visszaesés ellenére a bajnokcsapatok közül a Real Madrid érte el a legmagasabb összbevételt, 681,2 millió EUR értékben.
Az elnapolt vagy zárt kapuk mögött lejátszott mérkőzések miatt a Porto kivételével az összes csapatnál a jegyárbevétel csökkent a legnagyobb mértékben. Abszolút értékben a Real Madrid vesztett a meccsnapi bevételekben a legtöbbet (-34,9M euró, ez éves viszonylatban 22% csökkenés), míg a Porto 4,2M eurós bevételkiesése jelentette százalékosan a legmagasabb éves visszaesést (-34%).
A közvetítési díjak is csökkentek minden bajnokcsapatnál, részben az UEFA Bajnoki Ligájában elért teljesítményük függvényében: a döntős Bayern- München és Paris Saint-Germain a televíziós bevételeknél csupán 4%-os csökkenést számolhatott el, míg a Porto korai, a kvalifikációs szakaszban való kiesése miatt 63%-os bevételkiesést volt kénytelen elkönyvelni a közvetítési jogok tételsorán.
A Liverpoolnak, a Bayern Münchennek és a Real Madridnak sikerült a kereskedelmi bevételein javítania, egyenként 14%, 4% és 2%-kal.
Egyedül a német és a spanyol bajnok tudott szerényebb nettó eredményt elérni (5,9M és 0,3M euró értékben), bár mindkét csapat profitja jelentősen csökkent az előző szezonhoz képest. A többi vizsgált bajnokcsapat komoly veszteséggel zárta a 2019/2020-as pénzügyi évet.
KPMG Football Benchmark
A KPMG budapesti kompetencia-központként működő Football Benchmark csoportja egyedülálló, interaktív, adatközpontú elemzést kínál a labdarúgás üzleti vonatkozásairól. A KPMG Football Benchmark platform (www.footballbenchmark.com) több száz klub pénzügyi, működési és közösségimédia-teljesítményét értékeli, valamint több mint ötezer labdarúgó piaci értékét becsüli meg, saját módszertan alapján.
A KPMG Magyarországon:
A KPMG könyvvizsgálati, adóügyi és tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó független szakmai szolgáltatók globális szervezete. 147 országban és tartományban működünk, világszerte 219 000 fő dolgozik tagtársaságainknál. Mindegyik KPMG-tagtársaság jogilag különálló gazdálkodó egység, és ilyenként határozza meg magát. A KPMG International Limited („KPMG International”) angol “private English company limited by guarantee” társasági formában működik. A KPMG International és kapcsolt gazdálkodó egységei ügyfelek részére nem nyújtanak szolgáltatásokat.
A magyarországi KPMG-tagtársaságoknál több mint 1400 fő dolgozik – a KPMG Hungária Kft. könyvvizsgálati szolgáltatásokat, a KPMG Tanácsadó Kft. tanácsadási szolgáltatásokat, a KPMG Legal Tóásó Ügyvédi Iroda jogi szolgáltatásokat kínál magyar és multinacionális társaságoknak, kormányzati szerveknek és külföldi befektetőknek, míg a KPMG Global Services Hungary Kft. (KGSH) megfeleléssel kapcsolatos szolgáltatásokat nyújt multinacionális vállalatcsoportoknak több mint 35 országban.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre