Hírek
2019. November 27. 13:58, szerda |
Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont
A szegedi nagytáj építészeti útmutatója
Könyvbemutató a Tornyai-múzeumban
NEWTRAD. A szegedi nagytáj építészeti útmutatója címmel jelent meg Kerner Gábor műemlékvédelmi szakmérnök, néprajzkutató és dr. Szilágyi Mária műemlékvédelmi szakmérnök, építészmérnök könyve, melyet kedden mutattak be Hódmezővásárhelyen, a Tornyai János Múzeumban.
Közös pályázat keretében térképezte fel és dokumentálta a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a szegedi nagytáj építészeti emlékeit. A projekt keretében közel 130 település épületeit fényképezték le és gyűjtöttek adatokat a településképre, hagyományos építőanyagokra, házhasználatra és telekelrendezésre vonatkozóan. A kutatás során a magyar településeken 12000 dokumentációs fotó készült, s a vajdasági oldalon is hasonló mennyiségű adat halmozódott fel.
A kutatás tapasztalatait a szakemberek a magyar és szerb nyelven megjelent kötetben összegezték, melynek célja, hogy a múlt emlékeire építve gyakorlati útmutatóként szolgáljon a jelenkor építészeinek és mindazoknak, akik új otthonukat a régi hagyományokra alapozva szeretnék felépíteni.
A kötetet a vásárhelyi közgyűjteményben Ozsváth Gábor néprajzkutató, műemlékvédelmi mérnök mutatta be beszélgetőtársával, Fodor Ferenc néprajzkutatóval. Mint elhangzott, a szerzők a munka során találkoztak olyan épületekkel, amelyek felújításuk során megőrizték az eredeti építők keze nyomát, s tulajdonosaik az egyes homlokzati elemek, vakolatdíszek, vagy zsalugáterek megtartása mellett az eredeti anyagok alkalmazására is ügyeltek.
Más esetekben viszont előfordul, hogy nem a település eredeti arányainak megfelelő méretben építettek új házakat, amelyek alpesi, vagy mediterrán jellegüknél fogva sem kötődnek a település múltjához, vagy egy-egy régi épület renoválása során alkalmazott sematikus elemek által vesztették el az épületek az eredeti eszme- és formavilágukat.
A kötet az IPA program finanszírozási programjának köszönhetően térítésmentesen hozzáférhető Hódmezővásárhelyen, a Tornyai János Múzeum pénztárában. A szegedi Móra Ferenc Múzeum és a zentai Vajdasági Magyar Művelődési Intézet közös, „Traditional Architecture from a New Perspective – A hagyományos építészet új perspektívája” című, NEWTRAD – HUSRB/1602/32/0086 számú projektje az „Interreg-IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program” keretében jött létre, mely az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre