Hírek
2016. Május 16. 18:16, hétfő |
Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont
A Star Wars-tól a szovjet korszak Moszkvájáig

A 125 éve született Bulgakovra emlékeztek az Emlékpontban.
A 125 éve született Mihail Afanaszjevics Bulgakov pályaképét, s fő művét, A Mester és Margaritát idézte meg az Emlékpont pénteki rendhagyó irodalomórája.
Az előadáson – amelyen a Bethlen Gábor Református Gimnázium és a Németh László Gimnázium és Általános iskola diákjai vettek részt – az előadók vizsgálták a regény misztikus világa és bulgakovi a Moszkvája közötti párhozamokat is.
Henter M. Nóra irodalmár kifejtette: a Mester és Margaritában jelen van a humor – gondoljunk csak a vadkan nagyságú fekete macskára –, a krimik eszközei mellett a korabeli szovjet főváros parodisztikus ábrázolása is. Ez utóbbit olyan sikeresen valósította meg Bulgakov, hogy műve csak halála után két évtizeddel jelenhetett meg.
Barótiné Gaál Márta egyetemi docens szólt a széttöredezett, kicsinyes és anyagis világ ábrázolásáról, kiemelve, hogy Bulgakov regényének alapkérdései, hogy ki és hogyan képviseli az igazságot. Ebben a világban a sátán nem a rossz tagadása, és nem is mefisztói figura, aki bűnre csábít, mindössze tükröt tart a pokoli Moszkvának, megmutatva hibáit és groteszk valóságát.
Sósné Udvari Tünde, a Németh László Gimnázium magyartanára a regény keletkezéséről szólva elmondta, hogy évtizedeken át készült a mű, megtörtént, hogy a szerző kéziratot elégette, majd újra kezdte, a regény befejező részét a látását már elvesztett Bulgakov feleségének mondta tollba. A regény számtalan jelentésréteget hordoz magában, így akár a kor történelmét részletesen nem ismerők számára is érdekes lehet, és fordulatosságára jellemző, hogy megjelennek benne repülő autók, élő figurák harcát vizionáló sakktábla, sőt a Biblia eseményei is.
A beszélgetést vezető Kovács Imre Attila párhuzamot vonva a ma oly népszerű fantasy-irodalom képviselőivel, a Star Wars, A gyűrűk ura, vagy a Harry Potter történetekkel, rámutatott: az azokban kötelező kellékként megjelenő jó és rossz apa nem része Bulgakov művének és a hős is csak a tizenharmadik fejezetben bukkan fel, épp egy elmegyógyintézetben találkozik vele az olvasó.
Henter M. Nóra a beszélgetés során elmondta: az ember számára a fantáziát szélesen használó irodalom lehetőséget ad arra, hogy kiszakadjon a mindennapok történéseiből és hozzátette: Bulgakov műve megjelenésekor igazi bestsellernek számított és jó lenne, ha ma is minél többen forgatnák az egyébként remek szórakozást is biztosító irodalmi alkotást.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi
95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba
2025. Augusztus 03. 08:57, vasárnap | Sport
Magyar Nagydíj - Meglepetésre Leclerc-é az első rajtkocka
Meglepetésre Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője szerezte meg az első rajtkockát a 40. Forma-1-es Magyar Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamon ő rajtolhat az élről.
2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért
Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.
2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld
Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is
A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.