Hírek
2017. Szeptember 13. 13:59, szerda | Helyi
A Nagy Háború hőseitől a kádári megtorlások áldozataiig

Az Emlékpont őszi programsorozatáról
– A hódmezővásárhelyi Emlékpont őszi rendezvényei minden évben kapcsolódnak egyrészt a tudomány napjához, másrészt a Vásárhelyen tizenegyedik éve megrendezésre kerülő Nemzeti Emlékezet Hetéhez – mondta el Miklós Péter intézményvezető, aki a közgyűjtemény következő hónapokra tervezett eseményeiről adott tájékoztatást.
– A Nemzeti Emlékezet Hete az 1956-os forradalmat és a hozzá vezető utat igyekszik bemutatni a közönségnek tudományos konferenciákkal, könyvbemutatókkal és rendhagyó történelemórákkal – fogalmazott az igazgató, aki kiemelte az Emlékpont által az elmúlt héten szervezett, a hetven éve tartott kékcédulás választásokat bemutató tudományos tanácskozást. Miklós Péter szólt arról is, hogy az 1957-es megtorlások hatvanadik évfordulójához kapcsolódva október 25-én e témakörben rendez konferenciát az Emlékpont, amelyen a kádári megtorlások rendszerének kialakulását olyan előadók mutatják be, mint Kahler Frigyes nyugalmazott tanácsvezető büntetőbíró Jobbágyi Gábor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogászprofesszora, vagy Zinner Tibor professzor, a VERITAS Történetkutató Intézet levéltárvezetője.
Az Emlékpont filmvetítéssel is készül. Stefka Istán és Csurka Dóra Nem vallott, eltemetve című alkotását mutatja be az intézmény. A film Dózsa László színész sorsát mutatja be, aki akkor tizenéves fiú volt és – mivel lelőtték és halottnak vélték – tömegsírba került. A vásárhelyi diákok rendhagyó történelemórákon találkozhattak az negyvenes–ötvenes évek eseményeinek ma is élő, helyi résztvevőivel, így Arany-Tóth Ferenccel és Aranyossy Ildikóval is.
Az ősz folyamán megemlékezik az Emlékpont a vásárhelyi és a vidéki zsidóság múltjáról is. Az intézményben kerül sor a Raoul Wallenberg Egyesület és Alapítvány történelemversenyének regionális fordulójára október 18-án, míg október 19-én megnyílik a zsidó honvédek első világháborús részvételét bemutató kiállítás, továbbá az Élet Menete Alapítvánnyal való nemzetközi együttműködés keretében kerül sor arra vásárhelyi, makói és szegedi zsidóság életmódjáról megrendezésre kerülő konferenciára, amely a vidéki zsidó közösségek, családok, gazdasági és társadalmi egységeinek történetét járja körbe.
A kiállítások sorában pedig szeptember 15-én nyílik meg Péczely György festményeiből álló tárlat, amelyet október 19-től az első világháborús zsidó emlékeket bemutató kiállítás követ a közgyűjtemény galériájában.
Miklós Péter hozzátette: az Emlékpont célja, hogy a fiatalok és az idősebbek, a könyvek iránt érdeklődők, valamint a szakmai közvélemény is megtalálja a saját maga által érdekesnek tartott területeket a huszadik század válságos időszakaitól az első világháborún át a szocializmus korának végéig a kiállítások, könyvbemutatók, konferenciák és rendhagyó történelemórák során, hogy a huszadik századról helyi és országos szinten alkotott képük tovább mélyüljön és bővüljön.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Január 07. 08:10, kedd | Helyi
131 autóbuszt vásárol a MÁV
Dízelüzemű és hidrogénmeghajtású buszok beszerzésével folytatja idén a járműfiatalítási programját a MÁV-csoport - közölte a társaság hétfőn az MTI-vel.
2025. Április 06. 08:16, vasárnap | Sport
Bundesliga - Lőw Zsolt irányításával megszerezte első győzelmét az RB Leipzig
A múlt vasárnap kinevezett Lőw Zsolt vezetőedző irányításával a Hoffenheim felett aratott 3-1-es szombati sikerrel megszerezte első győzelmét az RB Leipzig a német labdarúgó-bajnokság 28. fordulójában.
2025. Április 06. 08:15, vasárnap | Belföld
ORFK: a magyar-osztrák határon szombattól egyes határátkelőhelyeken szünetel a határforgalom
Szombat 0 órától szünetel a határforgalom egyes határátkelőhelyeken a magyar-osztrák határon, a működő határátkelőhelyeken hosszabb várakozási időre lehet számítani