Hírek
2012. Július 26. 05:00, csütörtök |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
A gyermekek már csak a 9-10 százaléka növi ki a tehéntejfehérje allergiát
A tejallergia általában egy éves korban kinőhető, napjainkban azonban ez a tendencia megváltozni látszik.
Egyre növekszik azoknak a száma, akik egy éves kor után is tünetet mutatnak, a tejallergia továbbra is fennáll. Míg az 1990-es években a gyermekek 44 százaléknál maradt meg egy éves korra a probléma, addig manapság akár 90 százalékuknál is diagnosztizálhatják, ezért számukra szükséges a tejből származó vitaminok pótlása.
A tejallergia kezelése jelentős hatással van a gyermekek növekedésére, ahogy egyre nagyobbak lesznek, úgy gyarapodik energia, protein, vas és kalcium igényük is. Tejallergia esetén ezért biztosítani kell a növekedéshez szükséges tápanyagokat.
A tejtermékek hasznos energiaforrások, számos vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. A gyermekek egy éves koruktól naponta háromszori tejterméket igényelnek a megfelelő fejlődés érdekében. Tehéntej allergia esetén pótolni kell a szükséges vitaminokat, erre azonban más emlősállatoktól, így a kecskétől származó tej nem alkalmas. A szójatej használata sem ajánlott, ugyanis sok esetben szója érzékenység is kialakulhat a tehéntejfehérje allergiás babáknál.
A tejallergiás gyermekek táplálhatók mandulatejjel vagy zabtejjel, viszont ezek nem tartalmazzák az összes, fejlődéshez szükséges aminosavat, ezért mindenképp tápszeres kiegészítés szükséges. A rizstejekben magasabb lehet az arzénszint a megengedettnél, fogyasztásakor erre feltétlenül oda kell figyelni. Néhány országban négy éves kor alatti felhasználását nem is javasolják.
„Megkülönböztetünk olyan tápszert, amelyben lebontott állapotban van jelen a tehéntej, ha ez nem használ a gyermeknek, akkor aminosav alapú tápszert javasolt alkalmazni, ez nem tartalmaz semmilyen tehéntejfehérje származékot. Minden olyan vitamin megtalálható benne azonban, amire a babának szüksége van a megfelelő növekedéshez. A gyermekek egy éves kor feletti aminosav alapú tápszerrel való táplálását nem támogatja a társadalombiztosítás. Ebben az esetben méltányossági engedéllyel lehet támogatást kérni az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól” – mondta Havasi Anikó, a Nutricia, Advanced Medical Nutrition dietetikusa.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 14. 07:35, péntek | Életmód
Hétfő éjjel tetőzik a Leonidák meteorraj
Közelednek az év leggyorsabb hullócsillagai: hétfőről keddre virradó éjszaka tetőzik a Leonidák meteorraj, amikor óránként akár 15 hullócsillag is feltűnhet az égbolton
2025. November 14. 07:28, péntek | Életmód
Jövő tavasztól látogatható a Citadella
A jövő év tavaszán nyílik meg a nagyközönség számára a Citadella, amely újonnan kialakított belső terekkel, kilátóteraszokkal, parkkal és impozáns történelmi kiállítással várja az érdeklődőket
2025. November 12. 07:22, szerda | Életmód
Idén ugyanannyit szánnak a magyarok karácsonyi ajándékra, mint tavaly egy kutatás szerint
Az idén ugyanannyit terveznek költeni a magyarok karácsonyi ajándékra, mint tavaly, átlagosan 75 ezer forintot a Yettel országos reprezentatív kutatása szerint.
2025. November 11. 07:39, kedd | Életmód
November végéig lehet szavazni az Év fájára
November 30-ig lehet szavazni az Év fájára, amelynek három jelöltje a kecskefűz, a hamvas éger és a rezgő nyár - közölte az Országos Erdészeti Egyesület hétfőn az MTI-vel.
